Film troja. Troja

Troja (film)

film troja

Vizuální stránka je vskutku velkolepá, Trója vypadá báječně a při pohledu z jejích hradeb na řecké loďstvo mrazí. Thessaly joins Agamemnon's loose alliance of all the Greek kingdoms. He is angered when Agamemnon spitefully takes her from him, and decides that he will not aid Agamemnon in the siege. A v zásadě to samé platí i o některých postavách, které dostaly více prostoru, přidává jim na hloubce a odhaluje více jejich motivaci a charaktery. What am I trying to say about Troy? Paris je smislio lukavi plan da iskoristi festivalski dan neprijatelja i ugrabi Spartanku Helenu, zbog čega će Grci i započeti rat. .

Next

Troy: Fall of a City (TV Series 2018

film troja

V bitvách a v některých scénách ukazuje, že umí navodit správnou atmosféru a ví jak správně formovat děj, ale v některých místech mu uniká cit pro konzistenci. Brad Pitt podal Achillea vskutku zajímavým způsobem a věřím, že mnoha lidem nemusel sednout. Dva velcí muži — jeden princ, nástupce trůnu, který se bojí o osud svého města a svých blízkých, přesto je ostatním oporou a vůdcem, kterého mohou vojáci následovat. Čímž i některé mnou dříve kritizované herecké výkony staví do lepšího světla. Cacoyannis first staged The Trojan Women in Italy in 1963, with , , and in the leading roles.

Next

Troy (2004) Official Trailer

film troja

Sean Bean si sice moc prostoru pro Odyssea neukradl, ale i tak roli lstivého krále s přehledem zvládá. Achilles leads his along with the rest of the Greek army invading the historical city of , defended by Hector's Trojan army. But for this part, I've had to pare right down to the bare essentials. The score of the film was changed dramatically, with many of the female vocals being cut. Musím taky uznat, že Orlando Bloom měl hodně nevděčnou roli. Cacoyannis hand-picked Italy's Franco Freda and Adalgisa Favella as make-up artist and hair stylist, respectively, for the film. Afrodita mu v silnej túžbe po víťazstve prisľúbila najlákavejšiu odmenu - najkrajšiu pozemskú ženu.

Next

Troy (Troja) 2004

film troja

Finally, Brad realizes his own feelings for Leah while also discovering Brooke is not as great as he thought she was, after he finds out that she only wants a with him instead of a relationship. Trójané překvapivě v boji zvítězí, protože na straně Řeků nebojuje Achilleus, kterého král urazil, když mu sebral válečnou kořist v podobě krásné Hektorovy sestřenice. Sada osjeti da mu se ukazala dobra prilika: iskoristiti Menelajev gnjev kao izgovor za napad. Práve on navrhol postaviť trójskeho koňa, s pomocou ktorého sa gréci ľsťou dostali do mesta Tróje a otvorili brány svojím vojskám Legendárny príbeh o príčine, priebehu a výsledku trójskej vojny ako prvý zaznamenal grécky spisovateľ v epose Ilias a čiastočne aj v druhom s názvom Oddysea. The outer walls of Troy were built and filmed in. So they set off with 1,000 ships holding 50,000 Greeks to Troy. Only one scene was removed: the scene where Helen tends to the wound of Paris is taken out.

Next

Troja Teljes Film

film troja

Kruger , zbog čega će Grci i započeti rat. Na obali je bio samo jedan veliki i tijela umrlih od. Čímž jsem se dostal ke dvěma hlavním hvězdám filmu — Hektorovi Erica Bany a Achilleovi Brada Pitta. He gives Briseis to the Greek soldiers for their amusement, but Achilles saves her. Iako je naišao na različite reakcije kritičara od onih koji su hvalili Petersenove ideje do onih koji su mu predbacivali prilično slobodnu interpretaciju književnog djela i svođenje likova na čiste holivudske klišeje , radi se o izvrsnoj adaptaciji legendarnog Homerovog Ilijada, čija su tema krvavi i izrazito opjevani događaji vezani uz posljednju godinu ratovanja između Grka - Spartanaca i Trojanaca.

Next

Troja (film)

film troja

Concerned, Odysseus concocts a plan to infiltrate the city: he has the Greeks build a as a peace offering and abandon the Trojan beach, hiding their ships in a nearby cove. To same platí i o bojových scénách, kdy se střetávají tisíce mužů v kruté podívané. The Greeks eventually invade and take the Trojan beach, thanks largely to Achilles and his. Troja Režiser Producent Diana Rathbun Scenarist i Uloge Muzika Kinematografija Montaža Produkcija Distributer Premijera 14. Brad runs out to find Leah and professes his feelings to her, and they kiss each other by moonlight. Scéna, v níž přijde prosit o tělo Hektora je jeho zásluhou velmi emocionální a právem vyzdvihovaná. An addition to the music is the use of 's theme for during the pivotal fight between Hector and Achilles in front of the Gates of Troy.

Next

Troy (Troja) 2004

film troja

Navyše Paris okrem Heleny ukradol Menelausovi aj plnú kráľovskú pokladnicu. Horner also collaborated with American singer-songwriter and lyricist to write an original song for the film's end credits. He also orders his men to return home without him. While Andromache and Helen guide the Trojans to safety through the tunnel, Paris gives the Sword of Troy to a young boy named , instructing him to protect the Trojans and find them. As of 2007 it was the fifth lowest grossing film since modern record keeping began in the 1980's. Našťastie že pozitíva prevyšujú negatíva. U su poginuli mnogi junaci, a među njima i , i.

Next